top of page
  • Kokosha

Jak zrobić dobry branding?

Dzisiaj pokaże Wam, jak wygląda projektowanie identyfikacji, które ja nazywam strategicznym oraz dodam kilka słów na temat tego czym się ona różni od zwykłego projektowania. Gotowi zobaczyć przemyślany i działający branding od środka? To zapraszam!


Więc dzisiejszym przykładem będzie projekt logo dla AP ogrody, który robiłam jakiś czas temu.


AP zgłosili się do mnie po nowe logo i co już podczas mojego procesu udało mi się odkryć, to, że mieli 3 cele:

  1. Przede wszystkim chcieli mieć więcej lepszych klientów

  2. Chcieli jakoś się wyróżnić

  3. I chcieli aby ludzie przychodzili do nich ze względu na nich (a nie niskie ceny)

Znając juz mniej więcej jaki jest nasz cel tworzenia tego logo, przystąpiłam następnie do kolejnych zadań. Musiałam poznać odpowiedzi - czemu właściwie Ci ludzie będą chcieli do nich przychodzić? Co mają w sobie takiego unikatowego, wyjątkowego, co dodatkowo będzie przyciągać tych odpowiednich ludzi?


Dużo pytań i mało odpowiedzi, ale na szczęście zrobiliśmy sobie strategię marki i odkryłam tam, że :

AP Ogrody są świetnie w tworzeniu pięknych, naturalistycznych ogrodów. Inspirują się naturalistycznymi skupiskami roślin, a całość oddają w dużo bardziej elegantszym i nowocześniejszym wydaniu.


Dodatkowo widać było, ze AP Ogrody nie tworzą ogrodów tylko po to, aby było ładnie, czy aby sąsiad był zazdrosny, a raczej dlatego, że mieli w tym wszystkim większy cel. Budowali ogrody na lata, tworzyli “sacrum” na ziemi gdzie właściciele będą mieć swój kawałek ziemi.

To ich podejście do ogrodów było tym, co odpowiadało ich docelowym klientom.

Moim zadaniem teraz było odnalezienie sposobu, aby to pokazać w logo i pomóc osiągnąć im ich cel. (W bardzo dużym skrócie jednak mówiąc. Bo oprócz tych rzeczy, musiałam także brać pod uwagę resztę strategii jak opowieść marki, ich wartości, wizje marki itd.)


Więc po poznaniu wszystkiego, teraz był czas na kolejny etap- czyli eksperymenty! :)


To dopiero tutaj zaczynałam pozwalać sobie myśleć o tym co powinnam stworzyć. (Zauważ, że jest to prawie 3-4 tyg po tym jak się do mnie zgłosili!) W dobrym projektowaniu nie można myśleć o pomysłach na etapie wstępnej rozmowy, nie ma miejsca też na rzucanie pomysłami z rękawa podczas pierwszego spotkania. Tutaj liczy się aby projekty odzwierciedlały markę. Każda myśl i każdy pomysł musi pochodzić od niej i zmierzać w kierunku rozwiązań konkretnych problemów. Dla mnie to jest najważniejsza różnica, która odróżnia strategiczne projektowanie od tego przeciętnego. Wracając do naszego projektu- Nasza firma- AP Ogrody wyróżnia się bardzo naturalistycznym, ale jednocześnie eleganckim, nowoczesnym stylem, oraz chęcią zbudowania sacrum. To było to, co musiałam zacząć wykorzystywać.


Wyrzucałam z głowy mnóstwo pomysłów, tworzyłam kilkanaście szkiców, eksperymentowałam z doborami różnych fontów, różnych przeróbek, układów i dodatków. I finalnie stworzyłam projekt, który w mojej opinii odzwierciedlał dokładnie to, czego szukaliśmy.


Stworzyłam AŻ 1 idealnie dopasowane logo. Logo które równocześnie było eleganckie, było delikatnie naturalne ale też nowoczesne. Logo, które nie przypominało ich konkurencji, nie miało w sobie nic z listków, ogrodów, drzew i kwiatów, a które jednocześnie mówiło, że dotyczy ICH ogrodów.


Szukanie odpowiedniego połączenia tych wszystkich cech jest bardzo czasochłonne, wymaga wielu testów, wielu poszukiwań i pomysłów, a na koniec możesz znaleźć właściwie 1 ułożenie, które możesz polecić. Tak dokładnie jak było w tej sytuacji. Ale najważniejsze w tym wszystkim było to, że go mieliśmy!


(na zdj zakreślone detale, które budowały charakter logo)

Ten projekt posiadał wszystko- od wyróżnienia na tle konkurencji, podkreślenia tego co jest ich, po techniczne elementy jak łatwość w zapamiętaniu, łatwość w przyciąganiu wzroku, użyteczność na codzień i odporność na modę.
Projekty brandingowe, które są tanie i skupiają się tylko na ładnych, estetycznych rezultatach, mogą być dobrym rozwiązaniem na samym początki drogi budowania firmy. Jednak w dłuższej perspektywie takie projekty nie mają racji bytu. Potrzebujemy bardziej przemyślanego brandingu, takiego, który pomoże nam rozwijać nasze firmy, dzięki któremu osiągniemy swoje cele. Dlatego wybierając odpowiedniego projektanta, filozofia tworzenia, sposób podejścia do projektowania może być czymś, co warto wziąć pod uwagę.


Myślisz o tym, aby zrobić ze mną swój branding? Świetnie! Zgłoś się do mnie przez formularz w zakładce "kontakt", lub napisz e-maila na: quzielka@gmail.com i umówimy się na rozmowę.


14 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page