top of page
  • Kokosha

JAK WYCENIĆ KREATYWNĄ PRACĘ? I SKĄD WIEDZIEĆ KIEDY PODNIEŚĆ CENY?

Zaktualizowano: 2 lut 2022

Najczęstszym problemem, z jakim spotykam się, jeśli chodzi o wycenianie pracy jest myślenie, że wyższe ceny zależą od doświadczenia. Ale okazuje się, że to nie do końca tak jest.


Ostatnio znajomy opowiadał mi o swoim szefie, który ma agencję reklamową w Krakowie. Agencja ta jeszcze jakieś 20 lat temu była jedną z popularniejszych w tym mieście. Była rozchwytywana, intensywnie się rozwijała i ludzie chętnie się do niej zgłaszali. Dzisiaj jednak ta firma już nie ma takiego wzięcia. Szef, który stosuje dokładnie te same techniki, co 20 lat temu dzisiaj odstrasza klientów i ich ceny są dalekie od najwyższych.

Można by powiedzieć, no ale oczywiście, że tak jest. Jego techniki są przestarzałe i najwyraźniej ludzie już ich nie potrzebują.


I w zupełności macie rację! Zauważcie, że ta firma może być nawet jedną z NAJDŁUŻEJ działających agencji reklamowych w Krakowie, a jednocześnie nie być wcale najdroższą. Co więc się dzieje? Dlaczego tak jest? Jak widać, na cenę nie wpływa tylko sam staż pracy, tam chodzi też o to, czy nasz produkt pasuje klientom.


Gdy to co oferujemy nie pasuje do potrzeb klientów, ciężko jest nam sprzedawać.

Więc tak, tutaj chodzi o coś więcej niż doświadczenie. Jest to coś, co ja nazywam WARSZTATEM. Oprócz fachu w ręku (który faktycznie potrzebuje czasu) to jest ważny jeszcze drugi czynnik- to, czy ten fach w ręku pomaga naszemu klientowi.


Jeżeli nie będzie on rozwiązywać jego problemów, nawet najlepszy fach w ręku nie zapewni nam wyższej ceny.


To trochę tak, jakby szewc, który fantastycznie wykańcza buty stworzył piękne pary, których nikt nie chce. Fach nie wystarcza, jeśli on nie wie, w czym dzisiejsi ludzie chcą chodzić. Tutaj trzeba CAŁEGO warsztatu- FACHU + ROZUMIENIA POTRZEB KLIENTA


To jest ten 1 czynnik, który decyduje o tym, gdzie jest nasza cena.


Jest jeszcze 2 czynnik, który ma na nią wpływ.


Wyobraźmy sobie, że ten nasz szewc zastanowił się nad potrzebami klienta. Postanowił, że będzie robił eleganckie “kościółkowe” buty dla dzieci i je sprzedawał.

Po czasie jednak okazuje się, że jest więcej takich szewców jak on i ma problem z tym, żeby podnieść cenę. Dzieje się tak, ponieważ jego buty są takie same jak tamtych i teraz łatwo klientom wybrać najtańszą ofertę.


Co zatem powinniśmy zrobić?- Musimy jak najszybciej znaleźć swoją oryginalność i zadbać o nasz dobry warsztat. To są te dwa czynniki, które tak naprawdę wpływają na naszą cenę.Co jednak z dzisiejszymi cenami? Jak wycenić nasze dzisiejsze umiejętności?

Właśnie w oparciu o te 2 czynniki, które wpływają na cenę, stworzyłam dla Was te 2 wykresy, które pokażą Wam, jakie powinniście mieć ceny ( a nie koniecznie jak wyglądają obecnie :) Serio, ile ja spotykam osób, które mają za niskie ceny! ). Jedyne, co musicie zrobić, to znaleźć swoje miejsce na wykresie.


  1. Najpierw określ w skali od 1-10 jak wygląda Twoja oryginalność na tle konkurencji. Czy Twoi klienci często Was porównują? Czy może nie robią tego? Gdzie Ty w tym jesteś?

  2. Następnie określ swój warsztat, też w skali od 1-10. Czy jesteś trochę takim szewcem, który robi piękne rzeczy, ale to nie tego potrzebują ludzie? Czy może wręcz przeciwnie? Tworzysz piękne rzeczy i odpowiadają one wszystkim potrzebom Twojego klienta? Wybierz gdzie jesteś.

  3. Określ te współrzędne na wykresie i porównaj z wykresem niżej.

Jak podnieść ceny?- MUSIMY STAĆ SIĘ ZNANI Z TEGO, ŻE FACHOWO ROZWIĄZUJEMY JEDEN PROBLEM NASZEGO KLIENTA W BARDZO UNIKALNY SPOSÓB.


Bez tego, nie ruszymy dalej.

66 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page