top of page
  • Kokosha

CZY DA SIĘ POŁĄCZYĆ BYCIE ARTYSTKĄ I BIZNESWOMAN?

Zaktualizowano: 2 lut 2022

Poznaj historię Elizabeth Blackwell


Artystkę tą poznałam ostatnio na botanicznej wystawie w Muzeum Manggha. Kto mnie zna, ten wie, że mam słabość do roślin i gdy zobaczyłam reklamę tej wystawy to oczywiście tam poleciałam :)


Myślę, że spełnieniem marzeń niejednego artysty jest moment, w którym jego dzieło wisi w Muzeum. Ta kobieta, chociaż nie jest znaną i popularną postacią, to tego dokonała. Niesamowite jest też to, że stała się bizneswoman, którą z powodzeniem moglibyśmy dzisiaj naśladować- 300 lat później!

Czy można mieć te dwie rzeczy na raz? -bycie artystką i bizneswoman? Najwyraźniej tak. Elizabeth się udało i najlepsze, że osiągnęła to dzięki swojemu talentowi artystycznemu. Jak? Poznaj jej historię niżej:

Ta historia Elizabeth zaczęła się gdy osadzono jej męża w więzieniu. Została bez środków do życia, z długami i oczywiście potrzebą zapłacenia pieniędzy na wczoraj. Sytuacja była nieciekawa, ale Elka się nie poddała. Postanowiła działać i jak się okazało miała świetny zmysł.

Zauważyła, że brytyjscy lekarze potrzebują pomocy do pracy z ziołami. Potrzebowali czegoś, co usprawniło by im klasyfikację roślin, ułatwiło pracę z nimi. Dotychczasowe zielniki były głównie opisowe, a jeśli już ilustrowane to trudno dostępne. Wpadła więc na pomysł stworzenia pierwszego ilustrowanego zielnika w Wielkiej Brytanii.

Zaczęła tworzyć plansze z roślinami, zaciągnęła męża do pracy, który redagował teksty w więzieniu. A wiedząc, że zaufanie jest ważnym czynnikiem w sprzedaży, zadbała o opinię znanych postaci ze świata nauki. Kolejnym krokiem było już wydawanie tego zielnika. Aby był on łatwo dostępny, zaczęła wydawać po kilka sztuk ilustracji co tydzień w londyńskiej gazecie. Dzięki temu łatwo można było korzystać z jej materiałów i przy okazji też się rozpromować. Gdy już uzbierała się tego całkiem spora suma, wydała osobny zbiór wszystkich notatek i ilustracji, w sumie 2 tomy zielnika. Gdy go wydawała, zauważcie, że miała już całkiem sporą grupę czytelników! Działanie Elizabeth w tamtych czasach (1737-1739) musiało zrobić niezłą rewolucję. Oprócz przemyślanego planu sprzedażowego, zbieraniu potencjalnych klientów i najważniejsze znaniu ich problemu, to jeszcze stała się w tym wszystkim kobiecym i artystycznym głosem w tamtym świecie. Wykorzystała swój talent do stworzenia nowych rzeczy i pokazania jak sztuka może zmienić nasze życie na lepsze. Pokazała, że kobiety też mogą wykonywać męskie zadania i z sukcesem wdrażać plany biznesowe.

zdj:

https://www.botanicalartandartists.com/about-elizabeth-blackwell.html

29 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page