top of page
  • Kokosha

CO TO JEST BRANDING?

Zaktualizowano: 2 lut 2022

Dzisiaj postanowiłam zająć się jednym z najczęściej powielanych mitów- czyli czym właściwie jest branding. I odrazu powiem Ci prosto z mostu- branding to nie jest logo.


Branding to coś więcej niż logo, a logo jest tylko jego małą częścią.


Ba! Nawet identyfikacja wizualna nie jest brandingiem. To jest dalej tylko jej mała część.


Więc, czym w takim razie jest ten branding?


Najpierw przejdźmy sobie do samej nazwy, żebym mogła Ci lepiej wytłumaczyć czym on jest.


Brand z ang. oznacza markę. Branding jest już czasownikiem od tego słowa, czyli po polsku będzie oznaczało “robić markę”. Branding to są te zadania, które robią markę, kreują ją i pomagają stworzyć działająca markę.

Żeby wiedzieć jak stworzyć działającą markę, tworzy się w tym celu strategię marki. Gdy już mamy naszą strategię, później na jej podstawie tworzymy całą identyfikację wizualną marki czy logo. Dlaczego w ten sposób a nie odwrotny?


Bo to strategia odpowiada nam na wszystkie najważniejsze pytania w stylu: jaka ta marka musi być, aby stała się rozpoznawalna? Aby jej idealni klienci chcieli z niej korzystać? Aby się w niej zakochali itp. Dopiero gdy będziemy znać te najważniejsze pytania, będziemy w stanie zdecydować jakie logo ma dla nas sens i jaka identyfikacja powinna być u nas.


Największa rzecz, która szokuje moich klientów, to to, gdy im mówię, że ich identyfikacja wcale nie musi być ładna. Staram się ich uczyć bardziej przedsiębiorczego podejścia do identyfikacji czy projektów i pokazać, że ta identyfikacja ma pracować. Dlatego ważniejsze jest, aby skupić się na zadaniach ze strategii niż na tym, czy estetycznie jesteśmy zadowoleni.


Oczywiście są przypadki, że potrzebujemy mieć ładne, estetyczne logo czy identyfikację, ale to też gdy strategia mówi nam o tym.


Więc jak widzisz, branding to nie jest tylko zmiana logo. To są większe, czasami mniej dostrzegalne działania, które też u siebie musimy wprowadzić. Jak chcesz poznać cały proces, który się za tym kryje, napisałam kolejnego posta na ten temat.


20 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page